Menu

Sjajni Lajović preokretom do osmine finala Australijan opena

• Autor Nenad Popović

Srpski teniser Dušan Lajović plasirao se osminu finala Australijan opena pošto je poslije preokreta, nakon nešto više od tri sata igre, savladao Španca Pedra Martineza sa 6:7(6), 7:5, 6:1, 6:3.

Ducija očekuje duel protiv sedmog igrača svijeta, Aleksandra Zvereva, a i prije tog velikog iskušenja i okršaja, Lajović je ostvario svoj najbolji rezultat u Melburnu pošto je prošle godine zaustavljen na ovom stepeniku gdje je Martinez sklonjen sa puta.

Kao i svi teniski predstavnici iz te zemlje, Martinez je bio vičniji igranju na šljaci, ali je svakako u usponu na svim ostalim podlogama. Slične kvalitete ima kao Duci, dosta trči i prilično je sposoban da igra duge razmjene sa osnovne linije, pogotovo ako se radi o forhendu. Tako je bilo i na samom startu duela sa Lajovićem koji nije uspio da zaradi niti jedan gem na svom servisu bez muke i makar 30:30. Nije ni on zaostajao mnogo, prilično su se igrači trošili u svakoj igri, ali prvi do brejka je stigao Španac koji je zaradio tri prilike da oduzme servis našem predstavniku. Propustio je dve, ali ne i treću, tako da je imao priliku da pri svom uvodnom udarcu dođe do seta (4:5).

Ipak, nešto iskusniji Lajović nije dopustio da se to dogodi, spasao tri set lopte, a onda prvu brejk loptu u meču pretvorio u izjednačenje (5:5). Do taj-brejka niti jedan poen nije uzet na servis protivnika, tako da se pristupilo konačnoj borbi gdje je Duci poveo sa 3:0 odmah na startu, Martinez se vratio na 4:4. Spasio je srpski teniser dvije vezane set lopte, a onda kada je došao do obale, Martinez je napravio još jedan mini brejk i zaključio prvi set (6:7).

U vremenski skoro istom setu, Lajović je na startu došao do brejka i ljubomorno ga čuvao sve do momenta kada je trebalo da servira za set, a onda ga je ispustio. Martinez je u jedno osmominutnom gemu uspio da poravna i da zakuva situaciju, ali Duci nije dopustio da se uđe u još jedan taj-brejk za redom, već je uzvratio ribrejkom, a onda i potvrdom za izjednačenje (7:5).

Kakva je to furizona igra bila srpskog tenisera kojem je bilo potrebno samo nešto manje od 20 minuta da osvoji treći set. Čuvao je svoj servis kao oči u glavi, a na protivnikov je stalno pravio probleme, kao i brejkove koji su usledili u trećem (2:1), petom (4:1) i na kraju u sedmom gemu za korak bliže pobijedi. Snage u tom momentu na terenu su se totalno promijenile i Martinez je bio u teškom nokdaunu.

U četvrtom setu se samo čekao momenat kada će Martinez konačno da padne, ali se on nije dugo predavao, imao čak i jednu brejk loptu koja je mogla da produži duel. Ipak, ona nije iskorišćena od strane Španca, pa za to biva surovo kažnjen u gemu kada je servirao za opstanak. Druga brejk i meč lopta bila je zaključni udarac Ducija.

Srpski teniser će se za četvrtfinale prvog Gren slema u sezoni boriti protiv sedmog tenisera svijeta Aleksandra Zvereva koji je rutinski savladao Adrijana Manarina sa 6:3, 6:3, 6:1.